Uniwersytecka biologia zaprasza - relacja z otwarcia Nocy Biologów 2022




Wykłady, opowieści, gry internetowe, pokazy i filmy. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z okazji Nocy Biologów przygotowali ponad 100 różnych propozycji dla wszystkich ciekawych wiedzy. Warto wspomnieć, że pomysł popularyzacji nauk biologicznych narodził się 11 lat temu na UWM.


Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwa Noc Biologów. To ogólnopolski piknik naukowy promujący nauki biologiczne. Uczestniczą w nim placówki naukowe z całej Polski. Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy jest „Różnorodność Biologiczna - od genu po ekosystem”. Po raz 11. przed ciekawymi wiedzy otworem stoją pracownie naukowe, laboratoria i sale ćwiczeń.


- Zagadnienie bioróżnorodności obejmuje wszystko, co jest ważne w przyrodzie. Przyroda jest mądra, trzeba z niej czerpać to, co ona nam podpowiada. Często decydujemy za nią, a ona się buntuje. Mamy tego dowody w ostatnim czasie: zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu – mówił rektor prof. Jerzy Przyborowski, oficjalnie otwierając Noc Biologów i przypominając, że zwykle temu wydarzeniu towarzyszył gwar wielu grup młodzieży, przybywających do budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Wierzę, że młodzież przy monitorach będzie uczestniczyć w zaplanowanych w tym roku wydarzeniach z tą samą pasją i ciekawością, jak poprzednio bezpośrednio – dodał rektor.

Kolejny rok z powodu pandemii Noc Biologów odbywa się online. Mimo to, naukowcy przygotowali bogaty i różnorodny program. Są wykłady na temat mikroorganizmów, dotyczące mikrobiologii, botaniki, mykologii. Są ciekawostki zoologiczne, ekologiczne, biochemiczne. Są gry terenowe, filmy i pokazy. Można podejrzeć, jakie badania prowadzą uniwersyteccy biolodzy i biochemicy. Można też wirtualnie zwiedzić wystawy batiku, patchworku, malowanych butelek. W wirtualnej naukowej kawiarence czekają naukowcy, aby odpowiedzieć na pytania fascynatów nauk biologicznych.

- Mamy ponad 100 różnych propozycji adresowanych do miłośników biologii w różnym wieku. Zachęcamy do uczestnictwa całe rodziny. Są propozycje dla najmłodszych, dla licealistów, dla studentów i dla seniorów – zachęcał dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, ekolog i biolog z Wydziału Biologii i Biotechnologii, który od początku jest głównym uniwersyteckim koordynatorem nocy.

Filmy z pokazów naukowych i webinary będą dostępne na specjalnej platformie aż do końca maja.

- Wspieramy w ten sposób szkoły w czasie nauczania zdalnego, przybliżając uczniom trudne zagadnienia biologiczne i przyrodnicze oraz pokazujemy prace naukowców w laboratoriach – podkreśla prof. Czachorowski.

Inauguracji Nocy Biologów towarzyszyło oficjalne otwarcie w holu Collegium Biologiae wystawy obrazującej bogactwo świata zwierząt naszego regionu. Jak podkreślał prof. Aleksander Świątecki, prodziekan ds. studenckich WBiB, wszystkie spreparowane zwierzęta i ptaki prezentowane w gablotach to ofiary wypadków. Żadne zwierzę nie zostało specjalnie zabite, aby trafić na wystawę. Dotychczas zbiory, spreparowane przez dr. Janusza Dynowskiego, przechowywano w budynku przy ul. Żołnierskiej. Teraz znalazły stałe miejsce w siedzibie Wydziału Biologii i Biotechnologii w Kortowie.

Warto przypomnieć, że idea Nocy Biologów narodziła się w Olsztynie, w czasie spotkania dziekanów wydziałów biologicznych i przyrodniczych. Wtedy to padł pomysł zorganizowania w styczniu szerokiej prezentacji nauk biologicznych i ich popularyzacji .

Głównym koordynatorem wydarzenia jest Wydział Biologii i Biotechnologii UWM, ale w tym roku w do swoich pracowni zapraszają również naukowcy z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej a także PAN oraz 3 parków krajobrazowych.

- W przygotowaniach uczestniczyło wiele osób, nie tylko naszych pracowników, doktorantów i studentów, ale również absolwentów. Jedna z naszych absolwentek przygotowała atrakcyjne wydarzenia w Iławie, gdzie mieszka – zaznacza prof. Iwona Bogacka, dziekan WBiB.

Noc Biologów na UWM finansowana jest z grantu „Spotkania z nauką” . Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” MEN.

Pierwszą „Noc Biologów” w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych, w drugiej uczestniczyło 19 instytucji, a w kolejnych brało udział ponad 30 jednostek z całej Polski.



Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

O rozmnażaniu ślimaków i o GMO

„Zardzewiałe” rośliny

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach