Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Ryc. 1. Zarodniki workowe (askospory) u Sordaria macrospora (autor: Aurora Storlazzi)
 

Grzyby to organizmy, których sposób rozmnażania mógłby niejednego przyprawić o ból głowy. Mnogość rodzajów, kształtów, sposobów powstawania oraz skomplikowane nazewnictwo. Które z nich są mitosporami, a które mejosporami, które endo-, a które egzosporami?  Spróbujmy uporządkować tę wiedzę.

Grzyby rozmnażają się na trzy sposoby: płciowo, bezpłciowo i wegetatywnie. W obecnym rozważaniu zajmiemy się rozmnażaniem bezpłciowym, ponieważ wiąże się z powstawaniem wielu typów zarodników.

Zacznijmy od prostego podziału na zarodniki: nieruchliwe (aplanospory) oraz ruchliwe (zoospory). Te drugie są produkowane przez grzyby, które bytują w wodach. Mają wić, pozwalającą im na aktywny ruch. Wici są różnorodne: biczykowate, czyli gładkie lub piórkowate, czyli z kurczliwymi włókienkami białkowymi (mastigonemami). A aplanospory? Są to zarodniki, których rodzajów jest znacznie więcej i ich nazewnictwo wiąże się z miejscem powstawania i grupą grzybów dla której są charakterystyczne.

Podział zarodników grzybów ze względu na sposób ich powstawania w zarodniach:

Egzospory – zarodniki powstające na zewnątrz zarodni. Do tego typu zarodników zaliczamy basidiospory (zarodniki podstawkowe). Etap powstawania zaczyna się w komórce macierzystej podstawki, lecz jądro komórkowe po otoczeniu się własną ścianą poprzez sterygmę, czyli wyrostek, przedostaje się na zewnątrz, by po dojrzeniu odpaść od sterygmy. Do tego typu zarodników należą także konidiospory (konidia), produkowane na zewnątrz zakończeń strzępek generatywnych – konidioforów. Takie zarodniki produkują grzyby pleśniowe z rodzajów Aspergillus (kropidlak) i Penicillium (pędzlak).

Endospory – powstające wewnątrz zarodni. Zarodniki ukryte we wnętrzu zarodni produkują grzyby workowe (Ascomycetes). Ich worki (asci) są wypełnione zazwyczaj ośmioma endosporami (tu: zarodnikami workowymi). Powstają one po podziałach jądra diploidalnego. Jeden podział mejotyczny i jeden mitotyczny.

Podział zarodników ze względu na rodzaj podziału komórki:

Mitospory – zarodniki powstające w wyniku mitozy

Mejospory – zarodniki powstające w wyniku mejozy

Podział zarodników ze względu na miejsce ich powstawania:

Zarodniki sporangialne – zarodniki powstające w kulistych zarodniach (mitospory, endospory). Zarodniki sporangialne produkują grzyby sprzężniowe (Zygomycota) w sporangiach (zarodniach) powstałych na strzępkach generatywnych (sporangioforach).

Zarodniki konidialne – zarodniki powstające poprzez odcięcie komórki na końcach strzępek (mitospory, egzospory). Zarodniki te są charakterystyczne dla kropidlaka (Aspergillus), pędzlaka (Penicillium), Paecilomyces, Scopulariopsis.

Zarodniki workowe (askospory) – zarodniki powstające w specjalnych zarodniach (workach); występują u grzybów workowych (mejospory, endospory) (Ryc. 1).

Zarodniki podstawkowe (basidiospory)– zarodniki powstające poprzez odcięcie komórki na podstawce; występują u grzybów podstawkowych (egzospory, mejospory).

Przytoczone rodzaje zarodników to nie jest pełna gama możliwości jakie mogą produkować grzyby.

Są jeszcze aleuriospory. Powstają na szczytach konidioforów (strzępek generatywnych) jako pęcherzykowate wzdęcie. Osiągają ostateczny kształt i wymiary bezpośrednio przed odcięciem się od konidioforu.

Blastospory – zarodniki , które powstają przez wypączkowanie z konidioforu lub ze strzępki. Powierzchnia styku nowo pączkującej komórki jest bardzo mała, a zarodnik oddziela się małą przegrodą.

Artrospory – zarodniki, które powstają wskutek podziału strzępki przez poprzeczne przegrody na krótkie odcinki, które oddzielają się od siebie. Strzępka przestaje istnieć a regularny układ artrospor zdradza miejsce pierwotnego układu strzępki.

Fialospory - powstają przez wypączkowanie ze szczytu fialidy, czyli komórki zarodnikotwórczej. Proces ten może powtarzać się wielokrotnie, jakby nigdy się nie kończył.

Chlamydospory – komórki o charakterze przetrwalników. Wypełnione gęstą plazmą z licznymi kroplami tłuszczu, otoczone grubą ścianą. Są charakterystyczne m.in. dla bielnika białego (Candida albicans) czy Candida dubliniensis.

I jak myślicie? Czy grzyby mają „łatwe życie” z taką różnorodnością zarodników? Sądzę, że nie! Lecz doskonale radzą sobie w świecie, produkując ich miliardy…

Anna Biedunkiewicz


Źródła:

1.  Holeczek J., Januszewska-Hasiec B., Kobyłecka J., Stawarz J., Stencel. J.: Teraz Matura 2019.

2.   Biologia Cambpella 2020

Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach