Rośliny inwazyjne – wrogowie czy sprzymierzeńcy?



8 lutego odbędą się dwa webinaria dla uczniów z I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku. Jedno z nich nosi tytuł "Rośliny inwazyjne – wrogowie czy sprzymierzeńcy?". Wykład poprowadzi dr hab. Hanna Ciecierska z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Inwazyjność gatunków jest dzisiaj jednym z najważniejszych problemów globalnych. Najnowszy raport na temat najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na Ziemi ostrzega, że gatunki inwazyjne występujące poza swoim naturalnym zasięgiem są drugim po niszczeniu naturalnych środowisk zagrożeniem dla światowej bioróżnorodności.

Prezentacja oprócz podstawowych pojęć związanych z gatunkami obcymi i inwazyjnymi, etapami ich rozprzestrzeniania czy sposobami wprowadzanie do siedlisk naturalnych próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie mechanizmy roślin pozwalają na takie zachowania? - wędrówki roślin, biologiczne podłoże ekspansywności roślin, przyczyny pojawiania się gatunków inwazyjnych oraz konsekwencje ich rozprzestrzeniania (ekologiczne, ekonomiczne i zdrowotne), a ponadto w jaki sposób można ich się pozbyć – czyli ich zwalczanie.

A inne nadchodzące webinara w ramach zadania "Wypożycz sobie naukowca" to:
  • dr Mieczysława Aldona Fenyk (8 lutego) "Zdrowa bioróżnorodność"
  • dr hab. Małgorzata Dmitryjuk (10 lutego)  "Słodkie tajemnice pszczelej społeczności"
  • dr Paweł Loro (11 lutego) "CO2 na ławie oskarżonych - śledztwo biologa"



Zdrowa bioróżnorodność

Bioróżnorodność to bogactwo form życia występujących na Ziemi, rozmaitość gatunków oraz ich zmienność genetyczna. To także różnorodność układów przyrodniczych i bytujących w nich organizmów. Największym zagrożeniem na różnorodności biologicznej jest sam człowiek i jego działalność. Wzrost populacji ludzkiej oraz rozwój przemysłu powodują zanikanie naturalnych ekosystemów i wymieranie bytujących w nich organizmów. Ich miejsce zajmują monogatunkowe uprawy rolnicze i tereny zurbanizowane. Wraz z rozwojem gospodarczym i większą mobilnością człowieka inne gatunki roślin i zwierząt są przemieszczane w nowe miejsca. Przybysze bardzo często znajdują lepsze warunki do życia w nowym miejscu i wypierają organizmy rodzime. Gatunki inwazyjne bardzo często są groźne dla zdrowia i życia, powodują duże straty gospodarcze, oraz olbrzymie zmiany w ekosystemach. Największy wpływ na bioróżnorodność mają zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierna eksploatacja zasobów przyrody. Powodują one nieodwracalne zmiany w przyrodzie. Nigdy wcześniej tempo wymierania gatunków nie było tak szybkie. Do roku 1900 znikał bezpowrotnie 1 gatunek na 100 lat, obecnie jest to już ponad 875 gatunków. Różnorodność biologiczna ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania naukowe dowodzą, że zwierzęta gospodarskie karmione zróżnicowanymi paszami, bogatymi w zioła są zdrowsze, nie wymagają stosowania antybiotyków oraz mają większe przyrosty. Większa różnorodność przyrodnicza zabezpiecza uprawy przed szkodnikami i chorobami, zmniejszając lub eliminując konieczność stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Żywność wyprodukowana w warunkach zrównoważonych jest nie tylko zdrowsza, ale również i smaczniejsza.

Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

„Zardzewiałe” rośliny

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach