Podsumowanie roku 2020




Trudny rok 2020 za nami. Gdy pisaliśmy projekt i przygotowywaliśmy się do działań nie przypuszczaliśmy, że pojawi się „czarny łabędź” w postaci Covid-19. Gdy podpisywaliśmy umowę to poprosiliśmy o drobne zmiany (m.in. przesunięcie o miesiąc termin uruchomienia projektu). Pierwotnie chcieliśmy rozpocząć dziania edukacyjne z mocnym przytupem i inauguracją Dnia Biologii i Biotechnologii. Przesunęliśmy rozpoczęcie projektu o miesiąc a inauguracyjny festiwal nauki przenieśliśmy na kolejny rok. Pandemia nie ustępowała i zmierzyliśmy się z koniecznością zdalnego nauczania tak jak cała polska edukacja. Jedynie we wrześniu, gdy szkoły jeszcze w miarę normalnie funkcjonowały, przeprowadziliśmy wykłady i warsztaty terenowe w kontakcie bezpośrednim. Potem z konieczności musieliśmy rezygnować ze spotkań bezpośrednich i zaczęliśmy eksperymentować z webinariami i innymi formami edukacji online. Poznawaliśmy nowe interaktywne programy.

A co nam się udało zrobić w minionym, trudnym roku? Łącznie do tej pory w zajęciach wzięło udział 1270 uczniów z 22 szkół. Upowszechnione w Internecie treści dotarły co najmniej do 20 tys. odbiorców z całego kraju (oraz Polonii rozsianej po całym świecie). W działania edukacyjne w roku 2020 włączyło się 45 pracowników UWM oraz 8 doktorantów i studentów. W minionym roku kalendarzowy odbyło się łącznie 35 wykładów.

Uruchomiilismy stronę www projektu (http://wbib.uwm.edu.pl/spotkania-z-nauka) oraz niniejszy blog, który odnotował 14788 odsłon do końca 2020 r. Na blogu zamieściliśmy w tym czasie 141 krótkich artykułów o charakterze edukacyjnym. W mediach społecznościowych działał Fanpage projektu a w grupie na Facebooku było w tym czasie 103 członków. Przygotowaliśy i zamiesciliśmy  14 filmów edukacyjnych na naszym kanale You Tube.

W lipcu zorganizowano konferencję prasową z transmisją online.

W różnorodnych mediach ukazało się ponad 30 informacji, w tym na stronach www, prasie, radiu i telewizji (o zasięgu regionalnym oraz ogólnokrajowym) m.in. w Radiu UWM FM, Radiu Olsztyn, Radio Plus, Radiu ESKA, Czwartym Programie Polskiego Radia, TVP3 (Olsztyn), Internetowej Telewizja Olsztyn, TV Kortowo, Gazecie Wyborczej – Olsztyn, Gazecie Olsztyńskiej, Wiadomościach Uniwersyteckich, Forum Akademickim, gazetach internetowych (Niezależna, Twój Kurier Olsztyński, eGazeta Uniwersytecka). Dodatkowo wykupiono płatne ogłoszenie w Gazecie Olsztyńskiej z informacją o projekcie i zbliżającej się Nocy Biologów (zestawienie).

W ramach zadania Wypożycz sobie naukowca przeprowadziliśmy 24 zajęcia w kontakcie i 3 webinaria online, w których wzięło łącznie 752 uczestników. Zajęcia zrealizowano łącznie dla 8 szkół ponadpodstawowych z Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Górowa Iławeckiego, Elbląga, Braniewa, Ostródy, Nasielska i Ciechanowa. W czasie grudniowego webinarium, oprócz szkół uczestniczących w zajęciach na platformie ClickMeeting, transmisję na You Tube obejrzało dodatkowo 258 uczestników.

Odbyły się dwa cykliczne spotkania z nauką w formie zdalnej (listopad, grudzień), na których wygłoszono 8 wykładów. Udział wzięło 519 uczniów z 16 szkół średnich z Olsztyna, Braniewa, Fijewa, Gdańska, Elbląga, Poznania, Warszawy, Tarnowa, Lubawy i Bydgoszczy. Ponadto, w grudniowym webinarium uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupa kilkunastu osób z Nowego Miasta Lubawskiego. Biorąc pod uwagę liczbę wyświetleń w czasie transmisji na You Tube wynosi ponad 700 osób

Przygotowalismy 8 wystaw i gier edukacyjnych online jako przygotowanie do pikniku naukowego Noc Biologów 2021. Zgodnie z harmonogramem zakupiono do Biblioteki Uniwersyteckiej gabloty i ścianki ekspozycyjne przeznaczone na wystawy edukacyjne.

Logo projektu, logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz informacje o źródle finansowania umieszczono na dwóch roll-upach, stronach internetowych, portalach społecznościowych, plakatach online, prezentacjach interaktywnych w programie Genial.ly, a także na slajdach w prezentacjach pokazywanych w czasie wykładów w kontakcie jak i online. Informacje o źródle finansowania z grantu ministerialnego zamieszczono ponadto w płatnym ogłoszeniu w prasie (Gazeta Olsztyńska).

Rok 2021 nie będzie łatwiejszy. Zaczęliśmy Nocą Biologów a napięcie ciągle rośnie.

Stanisław Czachorowski
 


Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach