Internetowa Noc Biologów 2021, inna niż do tej pory

Przygotowania do zajęć (fot. G. Panasiewicz)


Była inna, ale nie mniej ciekawa jak poprzednie. Tegoroczna już 10. Noc Biologów odbyła się niemal całkowicie w Internecie. Naukowcy przygotowali ponad 120 różnych propozycji dla dorosłych i dzieci. Pierwsze wykłady zaczęły się już o 8.00 rano. Ostatnie zajęcia - o 21.30.

Wszystko w Internecie

Jedna z najpopularniejszych ogólnopolskich imprez promujących nauki biologiczne wystartowała 8 stycznia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim już po raz 10. W tym roku hasłem przewodnim był "Człowiek i mikroorganizmy". Główni organizatorzy, pracownicy naukowi wydziałów Biologii i Biotechnologii, Lekarskiego, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Nauk Społecznych przygotowali bogaty i dostosowany do wieku i poziomu wiedzy odbiorców program. Ale tym razem wszystkie pokazy, wystawy, nawet gry terenowe odbyły się online. Bez wychodzenia z domu pasjonaci nauk o życiu mogli posłuchać wykładu, zajrzeć do uniwersyteckich laboratoriów a nawet pod okiem naukowca przeprowadzić doświadczenia biologiczne.

- Po raz pierwszy organizowaliśmy tak duże przedsięwzięcie w pełni online, hybrydowo i zdalnie. Ale przecież w nauce ciągle pojawiają się nowe odkrycia, niektóre rewolucyjne, wywracające stare teorie i kreujące nowe. Zatem inność jest typowa dla nauk biologicznych - wyjaśniał dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii, który od pierwszej edycji jest uczelnianym koordynatorem nocy.

Uroczyste otwarcie Nocy Biologów również miało skromną formułę. Przed kamerami i mikrofonami stanęli tylko przedstawiciele władz Uniwersytetu i Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Jest nas mało w tym pomieszczeniu, ale to jak z mikroorganizmami - nie widać ich, a czynią bardzo dużo - żartował prof. Czachorowski.

- Żałujemy, że nie ma tego gwaru, który zawsze towarzyszył Nocy, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy do organizowania wydarzeń w kontakcie bezpośrednim - mówiła prof. dr hab. Iwona Bogacka, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Symbolicznego otwarcia Nocy dokonał dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM, prorektor ds. kształcenia.

- Pomysł Nocy Biologów narodził się właśnie tu, w murach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Cieszymy się, że wydarzenie odbywa się już po raz 10. i mimo wyzwań, jakie postawiła pandemia, naukowcy podjęli się trudu przygotowania tej niezwykłej imprezy. Wiem, że biolodzy nie boją się wyzwań. Zapraszam do korzystania z wiedzy i umiejętności naszych pracowników - podkreślał prorektor.

Klik otwiera pracownię naukową

Do wzięcia udziału w ponad 120 wykładach, pokazach, grach terenowych, wystawach i webinarach zapraszał w tym roku nowy, ciekawy, interaktywny program z przejrzystym interfejsem. Można było wybierać wydarzenia, klikając w ruchome strzałki. Dla ułatwienia, przy imprezach wymagających rejestracji, umieszczono adresy mailowe prowadzących. Wystarczyło kliknąć, wysłać zgłoszenie i otrzymać link aktywacyjny. Można też było zeskanować telefonem komórkowym QR Kod.

- Mamy doskonałą kadrę naukową i świetnie wyposażone pracownie. Przygotowaliśmy zajęcia na wysokim poziomie. Zwłaszcza dzieciom chcieliśmy przekazać wiedzę w najbardziej przystępny sposób - informowała prof. dr hab. Nina Smolińska z Wydziału Biologii i Biotechnologii, jedna z koordynatorów Nocy.

Zwiedzamy mrowisko z telefonem komórkowym

Pierwsze zajęcia i wykłady rozpoczęły się już o 8 rano. Ostatnie - gra terenowa Las Zagadkas w Iławie- o.... 23.00. W programie znalazły się wykłady online i gry edukacyjne. Można było wziąć udział w grze terenowej z wykorzystaniem telefonu komórkowego, przez który przewodnik opowiadał o przyrodzie. Ciekawscy oglądali pokazy zdalne z uniwersyteckich laboratoriów, a nawet korzystając z podpowiedzi naukowca mogli sami wykonać w domu różne proste i bardziej złożone eksperymenty. Można było zwiedzać... mrowisko w Mazurskim Parku Krajobrazowym i słuchać opowieści o ostatnim drzewie w mieście a także obejrzeć wystawę o różnych obliczach owadów lub uczestniczyć w wykładzie o odwiecznej wojnie ludzkiego organizmu z patogenami.

Przygotowano filmy z wykładami i konsultacje online z naukowcami. Można było pytać o zagadnienia związane z biologią molekularną, poprzez botanikę zoologię, ekologię po biochemię. Nie zapomniano o wątku artystycznym - czekały wystawy batiku, patchworku, malowanych kamieni i butelek.

Noc będzie trwać do wiosny

Kolejny ewenement: w tym roku Noc Biologów będzie trwała… do końca maja. Organizatorzy zdecydowali, że filmy, gry, nagrane pokazy, wystawy itp. można będzie aż do tego czasu oglądać i odsłuchiwać dowolną ilość razy.

- Chcemy w ten sposób umożliwić edukację w czasie ferii szkolnych oraz wzbogacić ofertę nauki zdalnej w szkole. To pomoc zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy będą mogli bezpłatnie przez kilka miesięcy korzystać i zaglądać do uniwersytecki laboratoriów. A potem zaprosimy do pracowni, jak już minie pandemia, na zajęcia w kontakcie bezpośrednim - wyjaśnia prof. Czachorowski.

Kto to przygotował?

W przygotowaniach do Nocy brało udział kilkudziesięciu pracowników, doktorantów, studentów z wydziałów Biologii i Biotechnologii, Lekarskiego, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Nauk Społecznych. Do współpracy przystąpiły także Polska Akademia Nauk i regionalne parki krajobrazowe.

- Musieliśmy nauczyć się nowych programów, np. Wakelet, Actionbound, Clickmeeting czy Genially (o MS Teams nie wspominam, bo to już oczywistość). Ale najwspanialsze jest to, że pracowaliśmy wspólnie ze studentami i doktorantami! Prawdziwa wspólnota uczących i nauczanych. Wykorzystamy to doświadczenie w niedalekiej przyszłości w czasie normalnych zajęć dydaktycznych ze studentami. Pandemia minie, wrócimy do tradycyjnych zajęć, ale z edukacji zdalnej nie zrezygnujemy - podkreśla prof. Czachorowski.

Noc Biologów 2021 odbyła się dzięki projektowi edukacyjnemu "Spotkania z Nauką", dofinansowanemu z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Małgorzata Hołubowska

źródło: eGazeta 

Fotorelacja Janusza Pająka:










Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach