Prawdziwe oblicze chorych tkanek

Za prawdziwym obliczem chorych tkanek stoi grupa zapomnianych badaczy, o których należy pamiętać. To oni poświęcili swoje całe życie nauce, po to, aby badać i odkrywać tajemnice ludzkiego organizmu. To oni wnosili wielki wkład w naukę, którą dziś znamy pod nazwą „histologia”. Jest to zatem nauka zajmująca się budową tkanek i jako pojęcie została zaproponowana dopiero przez Karla Mayera w 1819 roku. 

Rozwój histologii na dobrą sprawę nastąpił w raz z nadejściem mikroskopii w 1590 roku, która umożliwiała obserwacje komórek i tkanek w organizmie. Mimo, że mikroskop znany był ówczesnym badaczom, dopiero w 1750 roku Brytyjczyk John Cuff opracował nową technikę budowy mikroskopów optycznych, ustanawiając określony standard konstrukcji i wyglądu tego urządzenia na kolejne lata. Dzięki niej naukowcy mogli zrozumieć, jak działa nasz organizm na poziomie tkanki, odkryć nowe cele terapeutyczne dla chorób tkanek i pomóc w diagnozowaniu pacjentów cierpiących na przeróżne choroby. 

Wielkim pionierem w opisywaniu tkanek był Marcello Malpighi, który urodził się w 1628 roku w pobliżu Bolonii we Włoszech. Jako naukowiec eksperymentował z owadami, botaniką i embriologią. Był pierwszą osobą, która opisała oddychanie u owadów na przykładzie jedwabnika. Badał rozwój embrionów kurcząt bardziej szczegółowo niż ktokolwiek inny wcześniej, czyniąc go pionierem w dziedzinie embriologii. Najbardziej znany był jednak z charakteryzacji naczyń włosowatych płuc i pęcherzyków płucnych. Mimo wszystko, fakt, że ​​narządy składają się z tkanek, nie został w pełni zrozumiana aż do końca XVIII wieku, kiedy to François Xavier Bichat zaproponował, że ​​tkanka w narządzie może ulec uszkodzeniu bez uszkodzenia całego narządu. 

Techniki mikroskopowania ewoluowały z czasem, ponieważ już w 1830 roku, niespełna czterdzieści lat po projekcie Cuff’a, inny naukowiec Josepha Jacksona Lister publikował teoretyczne podstawy tworzenia soczewek łączonych z balsamem kanadyjskim. Z pomysłów tych korzystali następnie inni konstruktorzy mikroskopów. Ostatecznie doprowadziło to do produkcji lepszych mikroskopów w całej Anglii i innych krajach, w tym w Niemczech, które wykorzystały je do pełnego ustalenia dziedziny medycyny patologicznej w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Rozwój ten umożliwił jednoczesny rozwój histopatologii, który miał miejsce w 1838 roku, kiedy to Johannes Peter Müller opublikował swoją książkę o nowotworach, była to pierwsza książka o histopatologii. Müller wspierał rozwój szpitalnych laboratoriów, przyciągał również wielu uczniów tj. Rudolph Virchow (to on stwierdził, że wszystkie choroby są oparte na komórkach – nie mylił się zatem), Jacob Henle, Karl Reichert, Karl Kuppfer i inni, którzy dokonali wkładu w histopatologię pod koniec XIX wieku. Kolejną ciekawą postacią w rozwoju tej trudnej dyscypliny był również Karl Rokitansky, który w ciągu swojego życia wykonał 30 tysięcy sekcji zwłok. Jako lekarz porównywał objawy chorób z objawami patologicznymi, dzięki temu skierowali dziedzinę medycyny w kierunku patologicznych podstaw choroby. Rokitansky również jako pierwszy sklasyfikował choroby według zajętych narządów. 

Należy również pamiętać, że postęp w nauce o patologicznych tkankach nie miałby miejsca bez rozwoju takich technik jak metody utrwalania, krojenia i barwienia tkanek. Dzięki nim wszystkie te odkrycia mogły mieć miejsce. W tym miejscu należałoby pochylić głowy i oddać cześć tym wszystkim, którzy tego dokonali i pamiętać, że za prawdziwym obliczem chorych tkanek stoją ludzie, z tych samych tkanek, które opisywali.

Daniel Kalinowski

(więcej na ten temat w czasie Nocy Biologów 2021)


Źródła:
  • Hussein I.H. i in. (2015) Once Upon a Microscopic Slide: The Story of Histology.
  • West J.B. (2013) Marcello Malpighi and the discovery of the pulmonary capillaries and alveoli.
  • Shoja M.M. i in. (2008) Marie-François Xavier Bichat (1771-1802) and his contributions to the foundations of pathological anatomy and modern medicine.
  • Bracegirdle B. (1977) The history of histology: A brief survey of sources.
  • Bracegirdle B. (1977) J. J. lister and the establishment of histology
  • Alturkistani H.A. (2016) Histological Stains: A Literature Review and Case Study.
  • Musumeci G. (2014) Past, present and future: overview on histology and histopathology.
  • Titford M. (2006) A Short History of Histopathology Technique.

Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

„Zardzewiałe” rośliny

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach