![]() |
Puccinia liliacearum – spermogonia (pomarańczowe) i telia (brązowe) na liściach śniedka baldaszkowatego; kwiecień-maj. |
Słowo „rdza” dla większości osób kojarzy się z produktem utleniania żelaza i jego stopów. Rdza może występować jednak również na roślinach. Tym słowem określamy chorobę roślin wywołaną przez grzyby z rzędu rdzowców (Pucciniales) lub rodzaj grzybów - Puccinia (rdza).
W ostatnich latach coraz częściej spotykamy w swoich ogrodach rośliny z pomarańczowymi plamami lub rdzawym nalotem na blaszkach liściowych czy rdzawymi naroślami na gałęziach. Są to zazwyczaj objawy rdzy, czyli choroby roślin wywoływanej przez grzyby z rzędu Pucciniales - rdzowce. Do tej grupy grzybów zaliczanych jest około 7000 gatunków z 168 rodzajów. Grzyby te są obligatoryjnymi pasożytami roślin. Mogą rozwijać się jedynie na żywych roślinach-gospodarzach. W swoim dość skomplikowanym cyklu rozwojowym mają aż pięć rodzajów zarodników następujących po sobie: 0 - pyknospory (spermacja), I - ecjospory, II - urediniospory, III - teliospory, IV - bazydiospory. Dodatkowo większość Pucciniales wymaga do przejścia całego cyklu życiowego dwóch gatunków roślin-żywicieli – rdze dwudomowe. Takie skomplikowane cykle rozwojowe grzyby czasem sobie upraszczają, dzięki temu można spotkać np. rdze niepełnocyklowe o częściowo zredukowanej liczbie typów zarodników, czy rdze jednodomowe o cyklu rozwojowy przebiegającym tylko na jednym gatunku żywiciela.
![]() |
Puccinia
liliacearum – spermogonia (pomarańczowe) i telia (brązowe) na liściach śniedka baldaszkowatego; kwiecień-maj |
Wiosną, na przełomie kwietnia i maja, na forach internetowych pojawia się zdjęć jałowców z dziwnymi, galaretowatymi naroślami. Najczęściej dotyczy to jałowca sabińskiego (Juniperus sabina) i jego odmian. Są to skupiska zarodników III (telia, zarodniki to teliospory) wytwarzane przez Gymnosporangium sabinae czyli nagoć sawinowa. Jest to gatunek rdzy dwudomowej, niepełnocyklowej. Grzyb ten powoduje w okresie letnim i jesienią pomarańczowe plamy na liściach gruszy (0 - pyknidia i I - ecja) oraz rdzawe, galaretowate, do 2 cm dł. narośla (III – telia) na gałęziach jałowca sabińskiego (w okresie wiosennym). Warto wiedzieć, że rdza ta na jałowcu może rozwijać się latami. Infekcja tu następuje jesienią poprzez przeniesienie zarodników (eciospor) z liści gruszy na pędy jałowca. Po około 2 latach na gałęziach jałowca, w kwietniu formują się rude, galaretowate narośla będące skupiskiem zarodników (teliospor). Z jałowca zarodniki przeniosą się na liście gruszy, gdzie po pewnym czasie powstaną charakterystyczne pomarańczowe plamy ze skupiskami kolejnych zarodników.
![]() |
Puccinia
liliacearum – spermogonia (pomarańczowe) i telia (brązowe) na liściach śniedka baldaszkowatego; kwiecień-maj |
Rozpowszechnienie uprawy iglaków, w tym jałowca sabińskiego przyczyniło się zapewne do masowego występowania obecnie tej choroby na gruszach.
![]() |
Puccinia liliacearum – telia (brązowe) na liściach śniedka baldaszkowatego. |
Innym przykładem na wprowadzenie rośliny-gospodarza może być sosna wejmutka (Pinus strobus), pięcioigłowa sosna pochodząca z Ameryki Północnej. Dzięki temu obecnie Cronartium ribicola może się swobodnie rozwijać i powodować rdzę wejmutkowno-porzeczkową. Drugim żywiciel tej rdzy jest porzeczka czarna (Ribes nigrum) - zarodniki II, III.
Ciekawym przykładem rdzy jest Tranzschelia pruni-spinosae, która wiosną atakuje zawilca żółtego (Anemone ranunculoides, zarodniki 0, I) a latem przenosi się na liście śliw (Prunus domestica lub P. spinosa; zarodniki II, III). Na liściach zawilców możemy spotkać również inne rdze z rodzaju Tranzschelia: T. discolor (0, I na Anemone coronaria oraz II, III na Prunus), T. anemones (0, III na Anemone nemorosa, Pulsatilla, rdza jednodomowa, niepełnocyklowa).
Spośród rdzy jednodomowych często w ogrodach spotykamy: Phragmidium mucronatum na różnych gatunkach róż (Rosa L.); Phragmidium violaceum na różnych gatunkach jeżyn (Rubus L.); Puccinia arenariae – III na goździku brodatym (Dianthus barbatus) oraz innych przedstawicielach rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae).
![]() |
Gymnosporangium sabinae – galaretowate telia
(skupiska teliospor) na gałęziach jałowca sabińskiego; kwiecień-maj. |
Wiosną w ogrodzie można zauważyć na liściach śniedka baldaszkowatego (Ornithogalum umbellatum) żółte plamy z brązowymi i pomarańczowymi punktami. Są to objawy porażania przez jeden z gatunków rdzy - Puccinia liliacearum. Jest to rdza jednodomowa (cały cykl życiowy odbywa się na jednym żywicielu). Rdza ta ma też uproszczony cykl rozwojowy – rdza niepełnocyklowa. Występują tu jedynie: 0 – pyknospory (spermacja) oraz III – teliospory. Zakażanie liści następuje wczesną wiosną przez bazydiospory (zarodniki podstawkowe powstające na wykiełkowanej z teliospory podstawce). Następnie rozwijają się pomarańczowe spermogonia, w których powstaje następny typ zarodników – spermacja (pyknospory). Nieco później możemy zaobserwować na liściach brązowe, nabrzmiałe skupiska teliospor czyli telia. Grzyb ten zimuje w postaci teliospor na resztkach roślinnych lub na powierzchni ziemi. Teliospory są źródłem infekcji pierwotnej wiosną. Co ważne, grzybnia nie wnika do cebul i po odkażeniu gleby jesienią jest szansa na zdrowe rośliny wiosną.
Puccinia liliacearum występuje powszechnie na śniedku baldaszkowatym (Ornithogalum umbellatum); notowana była również na innych gatunkach śniedka oraz na Bellevalia romana, Hyacinthoides non-scripta, Leopoldia comosa, Muscari racemosum.
Pamiętajmy, że w przypadku gatunków grzybów powodujących rdzę, bardzo często są to gatunki dwudomowe. Do ich rozwoju niezbędne są dwa gatunki roślin-żywicieli. Często sami przyczyniamy się do wstępowania takich chorób sadząc obok siebie oby żywicieli. Warto wiedzieć również, że zarodniki niektórych gatunków rdzy mogą przenosić się z wiatrem nawet na odległość około 5 kilometrów.
Grzegorz Fiedorowicz (tekst i foto)
![]() |
Gymnosporangium sabinae – galaretowate telia
(skupiska teliospor) na gałęziach jałowca sabińskiego; kwiecień-maj. |
![]() |
Gymnosporangium sabinae – galaretowate telia
(skupiska teliospor) na gałęziach jałowca sabińskiego; kwiecień-maj. |
Gymnosporangium sabinae – pyknidia (górna
strona blaszki liściowej) i ecja (dolna strona blaszki liściowej) na liściach gruszy; lato-jesień. |
![]() |
Phragmidium violaceum – wielokomórkowe
teliospory (zarodniki zimujące) na liściu Rubus; jesień. |
![]() |
Cronartium ribicola – pęcherzykowate ecja (skupiska ecjospor)na gałązce sosny wejmutki;
kwiecień-maj. |
Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.
OdpowiedzUsuńFaktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.
OdpowiedzUsuń