Czy ktoś sprawdza, czy są pasożyty w rybach?


 

Temat: Czy ktoś sprawdza, czy są pasożyty w rybach? – czyli warsztaty dotyczące pasożytów ryb morskich i tego, czy mogą one być groźne dla człowieka?


Zajęcia prowadzone będą w formie warsztatów z pokazem (w kontakcie). Na początku zajęć przewidziany jest wstęp teoretyczny w formie wykładu i pokazu, zaś kolejnym etapem zajęć będzie część praktyczna. Wykład + warsztaty

Termin: 7.06.2022 r. i godziny przedpołudniowe i popołudniowe (9.00-10.30 i 14.00-15.30) Katedra Biochemii, sala 328 i 325 (rezerwacja miejsc i zgłoszenia: e-mail ela.lopienska@uwm.edu.pl)

W rybach występują różne pasożyty, jednak większość z nich bytuje w ich przewodzie pokarmowym, który zwykle jest usuwany podczas patroszenia – często jeszcze na pokładzie jednostki rybackiej. Wśród pasożytów ryb bałtyckich, w tym w dorszy i śledzi są jednak takie, które mogą migrować do mięśni – czyli znaleźć się w filetach, które potem dostępne są w sprzedaży. Są to larwy nicieni należących do rodziny Anisakidae (Anisakis simplex, Pseudoterranova decipiens a także Contracaecum osculatum) i mogą być groźne dla człowieka, jeżeli przypadkowo zostaną zjedzone żywe. Nicienie z tego rodzaju występują w morzach i oceanach na całym świecie. Nicienie A. simplex, które w głównej mierze będą przedmiotem zainteresowania podczas prowadzonych zajęć, charakteryzują się złożonym cyklem rozwojowym. Zapłodnione jaja wraz z kałem ssaków morskich dostają się do wody, gdzie wylęgają się larwy L1. Dalszy rozwój uzależniony jest od obecności żywicieli pośrednich. W wyniku kolejnych linień powstają formy L2 i L3. Larwy L3 są stadium inwazyjnym i u żywicieli paratenicznych (wektorowych) jakimi są ryby i głowonogi umiejscawiają się pod otrzewną, co stanowi ryzyko zarażenia się człowieka. Spożycie ryb zawierających żywe larwy może stanowić zagrożenie dla zdrowia, ze względu na zdolność tych pasożytów do penetracji błony śluzowej przewodu pokarmowego. Skutkiem czego mogą być uszkodzenia ściany żołądka i jelit. Chorobę wywołaną przez nicienie z gatunku Anisakis simplex określono mianem anisakiozy. Anisakioza jest trudna do zdiagnozowania ze względu na dość niespecyficzne objawy. Może przypominać niedrożność jelit, zapalenie otrzewnej, czy chorobę Leśniowskiego - Crohna. Zarażenie A. simplex często powoduje u ludzi objawy ze strony układu pokarmowego, które są połączone z uczuleniem o łagodnym przebiegu. Jednak w pewnych przypadkach może dojść do nagłej i ciężkiej reakcji alergicznej, bez dolegliwości żołądkowych.

Odpowiedzi na pytania:

Jakie konsekwencje niesie za sobą zjedzenie ryby zarażonej pasożytem?

Czy objawy choroby można odczuć jedynie po zjedzeniu surowej ryby np. w postaci sushi? Czy po usmażeniu filetów można czuć się bezpiecznie?

Podczas warsztatów zapoznamy się z tematyką nicieni pasożytniczych występujących w rybach i tym, jakie zagrożenia dla ludzi mogą one powodować.

W części praktycznej obejrzymy nicienie Anisakis simplex oraz wykonamy preparaty histologiczne (barwienie hematoksylina-eozyna) tych pasożytów w celu zobrazowania ich budowy wewnętrznej i omówienia najważniejszych tkanek tych organizmów, ze wskazaniem które są najważniejsze dla wzrostu i rozwoju organizmu pasożytniczego.

Warsztaty mają na celu przybliżenie tematyki nicieni pasożytniczych występujących w rybach, które w przypadku zjedzenia zarażonych ryb, mogą powodować choroby u ludzi.

Cele szczegółowe: Omówienie pasożytnictwa i przybliżenie tematyki nicieni pasożytniczych człowieka. Omówienie epidemiologii i patogenezy anisakiozy.

Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

„Zardzewiałe” rośliny

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach