20 maja spotkajmy się w Kortowie

 20 maja Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza na piknik Spotkajmy się w Kortowie. W ramach tego pikniku zapraszamy na Wydział Biologii i Biotechnologii (zobacz więcej na facebookowym wydarzeniu).


Aby ułatwić dotarcie do naszych propozycji edukacyjnych przygotowaliśmy pocztówkową kartę dostępu do swoistej gry terenowej. Potrzebny telefon komórkowy z dostępem do Internetu.
Wycieczki z plaży na Wydział Biologii i Biotechnologii organizować będziemy o godz. 10.00, 11.30, 13.00. Nasi studenci zaprowadzą was w wybrane miejsca. Ale czekamy na Was od 9.00 do 14.00. 
 
Budynek główny Wydziału - Collegium Biologiae

W holu na parterze zapoznacie się z naszym Wydziałem w formie krótkich filmów, wystawy oraz pokazów naukowych i popularnonaukowych, przygotowanych przez pracowników i studentów.
  • Wystawa “Ptaki Warmii i Mazur”, można oglądać samodzielnie (cały dzień, dowolne godziny) lub z przewodnikiem, godz. 9.00-10.00
  • Wystawa – Koła Naukowe Wydziału Biologii i Biotechnologii godz. 8.00-17.00Stanowiska w holu CB pokazy: 10.00-11.00, 12.00-13.00
  • Katedra Biochemii, wystawa preparatów, film i zdjęcia z zajęć laboratoryjnych): Hemoglobina – gdzie się kończy, gdzie zaczyna? Zmiany właściwości Hb wywołane odtlenowaniem, zaczadzeniem i zatruciem cyjankami. Jak w warunkach laboratoryjnych tworzymy oksy-, deoksy-, met- i karboksyhemoglobinę. Widma absorpcyjne czterech pochodnych hemoglobiny. Detektywi białek - wykrywanie białka w roztworze błękitem Coomassie (krótkie eksperymenty)
  • Katedra Anatomii i Fizjologii Zwierząt: zamykanie drożdży w kapsułach żelowych, rozpoznaj narząd człowieka na podstawie preparatu histologicznego
  • Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin: Wizualizacja 3D biomolekuł oraz analizy bioinformatyczne od kodu do grafiki. Oprowadzanie po katedrze: godz. 10.30 - 11.00, 12.00 - 12.30 i 13.30 - 14.00 – CB, s130.
  • Katedra Mikrobiologii i Mykologii: materiały dydaktyczne, mikroskop, lupa, zdjęcia w prezentacji z laptopa. Zwiedzanie Katedry od godz. 11.00.
  • Katedra zoologii – "fascynujący świat zwierząt”. Na stoisku będzie odtwarzany film o Katedrze Zoologii; znajdą się również okazy zoologiczne: przygotowane do zrobienia świeże preparaty z hodowli pierwotniaków i modelowego nicienia Caenorhabditis elegans; żywe karaczany madagaskarskie, żywe kozy (ryby) z gotowymi preparatami chromosomowymi udowadniającymi ich poliploidalność; mikroskop świetlny.
Wizyty w laboratoriach Wydziału, znajdujących się poza budynkiem Collegium Biologiae
  • Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, ul Prawocheńskiego 5, godz. 10:00-11:00, 11:00-12:00, 12:00-13:00
  • Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, wystawa Bezkręgowce Polski, III piętro, hol. Do samodzielnego zwiedzania dowolne godziny w ciągu całego dnia, z przewodnikiem godz. 10.00-11.00.
  • Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody, Plac Łódzki 1, godz. 9:30-10:00, 11:30-12:00, 13:30-14:00,
  • Katedra Zoologii, ul. Oczapowskiego 5, “Zwierzęta wodne i lądowe” (Muzeum Przyrodnicze im. prof. J. Wengris, - wystawa stała do oglądania z przewodnikiem w godz. 9:00-9:30, 10:00-10:30, 11:00-11:30:
Inne miejsca z naszymi pokazami:

  • Biblioteka Uniwersytecka – wystawa Spotkania z Przyrodą, dostępna cały czas
  • Stanowisko na pomoście nad Jeziorem Kortowskim, pokaz „Co żyje w wodzie” godziny: 12.00-14.00.
Rewers pocztówki


zobacz program:


Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

„Zardzewiałe” rośliny

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach