Cykliczne spotkania z nauką - czerwiec 2021

 


Link do transmisji na You Tube https://youtu.be/tmh5OZLQ3fU 


9.00-9.45 dr Marta Kieżun „Zerwane połączenie, czyli skąd się bierze otyłość” 

Otyłość jest plagą XXI wieku. Mimo usilnych starań organizacji ochrony zdrowia na całym świecie, z roku na rok staje się ona coraz większym problemem. Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się bierze otyłość? Dlaczego mamy słabość do niezdrowej żywności? Dlaczego niektórzy z nas nie potrafią przestać jeść? Dlaczego mózg, który powinien kontrolować nasze popędy, bywa bezsilny wobec... No właśnie, wobec czego? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi w czasie mojego wykładu.

Link do transmisji na You Tube https://youtu.be/Q59FXkIoMzg


10.00 - 10.45 dr Elżbieta Ejdys "Mikrobiom człowieka czyli 10 faktów które wstrząsnęły moim umysłem"


Wiedza o zamieszkiwaniu organizmu człowieka przez mikroorganizmy jest już powszechna i na ogół nie budząca emocji. Jednak wraz z odkryciami Projektu Ludzkiego Mikrobiomu pojawiły się fakty, które burzą dogmaty, uznane przez naukowców i lekarzy za pewniki, np. taki, że zdrowy płód w łonie matki jest jałowy. Wiemy już, że drobnoustroje dostarczają więcej genów odpowiedzialnych za przetrwanie człowieka niż jego własne geny. Szacuje się, że geny kodujące białka są 360 razy bardziej liczne u bakterii niż geny ludzkie.
W takim razie na ile jesteśmy ludźmi, a może tylko elementem w superorganizmie i to nie tym najważniejszym? Czy idąc w nocy po kanapkę do lodówki to realizujemy swoją zachciankę, czy to ONE nami rządzą i mają chęć na małe co nieco? Na wykładzie przedstawię kilka ważnych doniesień naukowych o mikroorganizmach zamieszkujących nasze ciała.
Link do transmisji na You Tube https://youtu.be/mEPTsZILtPE 

11.00-11.45 dr Mieczysława Aldona Fenyk „Jak funkcjonują drzewa?”

Drzewa to skomplikowane organizmy. Wiemy, że drzewa produkują dużo tlenu w procesie fotosyntezy. Mają rozbudowany system korzeniowy, za pomocą którego pobierają wodę i rozpuszczone w niej sole mineralne. To tylko część skomplikowanych procesów, jakie zachodzą w tych niesamowitych organizmach. Zaburzenie jakiegokolwiek wpływa na pozostałe. Utrata części korony negatywnie wpływa na kondycję pnia i korzeni, a utrata części korzeni powoduje usychanie korony i osłabienie pnia.

Na wykładzie dowiecie się, jak poszczególne tkanki, budujące drzewa, funkcjonują i jak współdziałają, jak drzewa pobierają i transportują wodę na znaczne wysokości (nawet > 100 m), jak zdobywają pokarm, czy drzewa korzystają z Internetu, jak bronią się przed chorobami i szkodnikami. Dowiecie się również, jak dbać o drzewa by długo pozostawały zdrowe i bezpieczne dla otoczenia oraz kilka innych ciekawostek.

Link do transmisji na You Tube https://youtu.be/SXXIHxz2a0w 

12.00-12.45 dr Dariusz Michalczyk „Oddychanie -formy, mechanizmy, znaczenie”

Procesy oddechowe zajmują w metabolizmie wszystkich organizmów bardzo szczególne miejsce: muszą zachodzić praktycznie stale w każdej żywej komórce. Są nieodłącznym atrybutem życia, ale z drugiej strony pod względem kierunku przemian przypominają raczej spontaniczne reakcje rozpadu materii organicznej i prowadzą nierzadko do całkowitej mineralizacji substratów, do przekształcania ich w substancje tak proste jak CO2 i woda. Czasami ten rozpad następuje wkrótce po tym jak substancje organiczne zostały pracowicie wytworzone (u autotrofów) lub przywłaszczone sobie (u heterotrofów). Dlaczego te przemiany są tak nieustannie nieodzowne? Jaki mają sens? Jakie są główne rodzaje procesów oddechowych i ich najistotniejsze produkty?

 

Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach