
Mgr Edyta Rytelewska – absolwentka kierunku biotechnologia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, a obecnie doktorantka w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.
Zainteresowania naukowe i dorobek naukowy
Tematyka badań naukowych mgr Edyty Rytelewskiej skoncentrowana jest na roli hormonów regulujących metabolizm energetyczny organizmu, takich jak oreksyny, adiponektyna czy też chemeryna, w regulacji procesów rozrodczych samic ssaków. Doktorantka realizuje badania w ramach pracy doktorskiej zatytułowanej „Wpływ chemeryny na funkcje jajnika świni domowej (Sus scrofa domestica L.) w cyklu rujowym i wczesnej ciąży” pod opieką naukową prof. dr hab. Niny Smolińskiej oraz dr Marty Kieżun. Obecnie mgr Edyta Rytelewska pełni także rolę kierownika w krajowym projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Chemeryna - nowy czynnik regulujący funkcjonowanie ciałka żółtego świni w czasie cyklu rujowego”, złożonym w ramach konkursu PRELUDIUM 14. Oprócz tego, doktorantka uczestniczy w realizacji pięciu innych projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Mgr Edyta Rytelewska jest też autorem lub współautorem dwudziestu oryginalnych prac opublikowanych w czasopismach z listy Journal Citation Reports (łączny Imact Factor wynosi 42,660) oraz jest autorem czterech doniesień naukowych na konferencjach krajowych i dwóch doniesień w języku angielskim na międzynarodowych konferencjach naukowych: „13th INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE Biotechnology and quality of raw materials and foodstuffs” i „6th International Conference of Cell Biology”.
Doświadczenie dydaktyczne i działalność popularyzatorska
Doktorantka realizowała zajęcia dydaktyczne w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt WBiB UWM w Olsztynie w ramach przedmiotów Fizjologia zwierząt, Embriologia i genetyka człowieka, Podstawy inżynierii genetycznej, Biologia molekularna, Diagnostyka molekularna, Zaawansowane metody detekcji molekularnej i Laboratorium zaawansowanych metod biotechnologii molekularnej. Od 7 lat mgr Edyta Rytelewska jest aktywnym członkiem Naukowego Koła Biotechnologów, a od 5 lat także Koła Naukowego Biologii Medycznej EXON. W ramach tej działalności mgr Edyta Rytelewska była współorganizatorem wielu wydarzeń i warsztatów popularyzujących naukę na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, w tym DNA - Encyklopedia Życia, Noc Biologów, Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, czy też Dni Otwartych Drzwi UWM.
Komentarze
Prześlij komentarz