Aleksandra Kurzyńska

Dr Aleksandra Kurzyńska
– biotechnolog, diagnosta laboratoryjny. Absolwentka Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, kierunek Biotechnologia (2013r.) oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, studia podyplomowe Analityka medyczna, (2018r.). Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2018r. Obecnie zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Pełni również dyżur jako diagnosta laboratoryjny w Onkologicznej Pracowni Molekularnej Sp. z o.o. w Olsztynie.

Zainteresowania naukowe i dorobek naukowy

Głównym tematem zainteresowań badawczych jest modulowanie odpowiedzi immunologicznej w układzie rozrodczym samicy. Aktualnie prowadzi badania dotyczące wpływu receptorów aktywowanych przez proliferatory peroksysomów (PPAR) na czynność układu immunologicznego w macicy świni. W swojej pracy naukowej wykorzystuje nowoczesne metody biologii molekularnej. Jest współautorką 13 publikacji naukowych z bazy JCR, 1 pracy przeglądowej, 4 rozdziałów w monografiach oraz 31 doniesień naukowych prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Była wykonawcą w 2 projektach badawczych finansowanych przez NCN oraz kierownikiem jednego z nich. Odbyła praktykę naukową w Karolinska Institutet w Szwecji oraz 2 staże naukowe krajowe w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Odbyła praktyki zawodowe z zakresu analityki medycznej w Diagnostyka Sp. z o.o. w Olsztynie, Laboratorium Mikrobiologicznym NZOZ w Olsztynie oraz Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Doświadczenie dydaktyczne i działalność popularyzatorska

Prowadzi ćwiczenia z zakresu fizjologii człowieka i zwierząt, immunologii i immunoterapii oraz diagnostyki molekularnej ze studentami Wydziału Biologii i Biotechnologii. Jest członkiem Koła Naukowego Biotechnologów. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów naukowych dla dzieci i młodzieży. Prowadziła zajęcia z zakresu biologii, chemii i fizyki w ramach wolontariatu w programie „Projektor” oraz była organizatorką warsztatów „DNA – Encyklopedia Życia”. Aktywnie bierze udział w akcjach promujących naukę wśród przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych woj. Warmińsko-Mazurskiego w ramach: Nocy Biologów, Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, czy Europejskiej Nocy Naukowców.


Zainteresowania

Podróże motocyklowe, taniec orientalny, muzyka rockowa




Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

„Zardzewiałe” rośliny

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach