Iwona Bogacka

Prof. dr hab. Iwona Bogacka – absolwentka Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1991). Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 1999 roku, stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych w zakresie biologii medycznej – w roku 2013, a tytuł profesora w dziedzinie nauk biologicznych – w roku 2018. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt, a od roku 2018 pełni funkcję kierownika tej Katedry. W roku 2018 była prodziekanem ds. naukowych Wydziału Biologii i Biotechnologii, a od maja 2019 roku pełni funkcję dziekana Wydziału.

Prowadzi badania z zakresu hormonalnej regulacji procesów rozrodczych ssaków. Odbyła kilka krajowych i zagranicznych staży naukowych i dydaktycznych, m.in. w Neuroendocrinology Laboratory i Endocrinology Laboratory, Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (Louisiana State University, USA; 2002-2004), Sanford-Burnham Medical Research Institute, Orlando, Florida, USA (2011), Department of Pharmaceutical Sciences, Gatton College of Pharmacy, East Tennessee State University, Johnson City, USA (2013). Wypromowała dwóch doktorów, a obecnie jest opiekunem naukowym dwóch kolejnych doktorantów. Jej dorobek publikacyjny obejmuje ponad 130 pozycji, w tym 44 oryginalne publikacje (większość w czasopismach indeksowanych przez Thomson Reuters), osiem prac przeglądowych, jeden rozdział w podręczniku oraz 78 komunikatów prezentowanych na konferencjach międzynarodowych i krajowych. 


Prowadzi zajęcia dydaktyczne w ramach fizjologii człowieka i zwierząt, podstawowych metod detekcji molekularnej i immunologii. Była promotorem ponad 20 prac dyplomowych (magisterskich, licencjackich i inżynierskich). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Towarzystwa Biologii Rozrodu i Polskiego Towarzystwa Genetycznego. W latach 2004-2014 pełniła funkcję opiekuna Naukowego Koła Biotechnologów, w latach 2010-2015 – redaktora działowego naukowego czasopisma „Reproductive Biology”. Była recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych oraz licznych artykułów w czasopismach z listy Journal Citation Reports. Była kierownikiem lub wykonawcą 12 projektów naukowych, a aktualnie kieruje jednym projektem Opus (NCN) i jest opiekunem naukowym dwóch projektów Preludium (NCN). Prowadziła wykłady i ćwiczenia w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Zastosowanie współczesnych metod eksperymentalnych w nauczaniu przedmiotów biologiczno-przyrodniczych” (2009–2011). Była wielokrotnie nagradzana przez Rektora ART/UWM w Olsztynie za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, a w 2014 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Lubi podróże, grzybobranie i pracę w ogrodzie.


Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

O rozmnażaniu ślimaków i o GMO

Co wyrasta na zapomnianym chlebie, czyli parę słów o sprzężniakach

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Skąd się biorą puchate darnie na rybkach akwariowych czyli cykle rozwojowe lęgniowców

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach

O rozmnażaniu ślimaków i o GMO