Dr Marta Kieżun – biolog, fizjoterapeuta. Absolwentka Wydziału Biologii UWM w Olsztynie, kierunek Biologia (2010 r.) oraz Wydziału Fizjoterapii OSW w Olsztynie (2008 r.), stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2015 r. Obecnie zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Od 2019 r. jest członkiem Rady Naukowej Dyscypliny nauki biologiczne.
Zainteresowania Naukowe i dorobek naukowy
Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych jest hormonalna regulacja procesów rozrodczych samic ssaków. Aktualnie prowadzi badania dotyczące roli adipokin (związków wytwarzanych i wydzielanych głównie przez komórki tkanki tłuszczowej – adipocyty), jak również oreksyn (neuropeptydów produkowanych głównie przez podwzgórze, biorących udział m.in. w regulacji apetytu) w regulacji funkcji układu rozrodczego świń w czasie cyklu rujowego oraz w okresie wczesnej ciąży (etapie krytycznym dla przeżywalności zarodków). Jest współautorką niemal 40 publikacji naukowych z bazy JCR oraz ponad 50 doniesień naukowych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Była wykonawcą w 4 projektach badawczych finansowanych przez MNiSW lub NCN oraz kierownikiem jednego z nich. Obecnie jest wykonawcą w 4 projektach badawczych finansowanych przez NCN. Wypromowała jedną pracę inżynierską. Aktualnie pełni funkcję promotora pomocniczego w jednym przewodzie doktorskim oraz promotora trzech prac dyplomowych (dwóch inżynierskich i jednej magisterskiej). Laureatka stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszych doktorantów (2014) oraz dla młodych wybitnych naukowców (2018-2020).
Doświadczenie dydaktyczne i działalność popularyzatorska
Prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu biologii molekularnej i diagnostyki molekularnej ze studentami Wydziału Biologii i Biotechnologii. W przeszłości realizowała wykłady i ćwiczenia z Anatomii Funkcjonalnej Człowieka ze studentami Wydziału Fizjoterapii OSW, Biomedycznych podstaw rozwoju ruchowego dziecka oraz Anatomii, fizjologii i patologii narządu mowy i słuchu ze studentami kierunków podyplomowych w OSW.
Brała udział w krajowych i zagranicznych stażach naukowych: Department of Physiology, Institute of Biomedicine, Uniwersytet w Turku, Finlandia (2011 r.), Katedra Rozrodu Zwierząt i Genetyki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrozławiu (2011 r.), Department of Oncology-Pathology, Karolinska Institutet, Sztokholm, Szwecja (2012r.). Jest członkiem Koła Naukowego Biologii Medycznej „Exon” oraz Koła Naukowego Biotechnologów, w których pełni funkcję wsparcia merytorycznego i organizacyjnego. Aktywnie bierze udział w akcjach propagujących wiedzę biologiczną i biotechnologiczną wśród przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych Warmii i Mazur w ramach: Nocy Biologów, Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, czy Europejskiej Nocy Naukowców.
Hobby
Podróże, literatura historyczna i obyczajowa, muzyka rockowa
Komentarze
Prześlij komentarz