Grzegorz Panasiewicz

 Dr hab. inż. Grzegorz Panasiewicz, prof. UWM – stopień doktora nauk biologicznych uzyskał w 2004 r., doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplinie: nauki biologiczne w 2019 r. Specjalista w zakresie biologii molekularnej i fizjologii zwierząt. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

Zainteresowania naukowe i dorobek naukowy
Prowadzi badania z zakresu regulacji procesów rozrodczych samic ssaków domowych i dziko żyjących z użyciem metod biologii molekularnej. Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest identyfikacja i charakterystyka glikoprotein ciążowych PAG (Pregnancy-Associated Glycoproteins) na poziomie genomu, transkryptomu i proteomu u świni domowej i innych gatunków zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Jest współautorem 40 artykułów naukowych z bazy JCR i ponad 100 doniesień naukowych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Był kierownikiem lub wykonawcą w ośmiu projektach badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW lub NCN. Pełnił funkcję promotora pomocniczego w jednym przewodzie doktorskim. Wypromował 20 magistrów, ośmiu licencjatów oraz dwóch inżynierów.

Doświadczenie dydaktyczne i działalność popularyzatorska 
Prowadzi ćwiczenia i wykłady z zakresu biologii molekularnej i diagnostyki molekularnej ze studentami Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz Bioinżynierii Zwierząt. Pełni funkcję opiekuna Koła Naukowego Biotechnologów. Pod jego kierunkiem studenci Koła byli organizatorami obrad w Sekcji Nauk Biologicznych XLVII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie, które odbyło się w 2018 roku pod hasłem „Koła naukowe – szkołą twórczego działania”. Koordynuje i prowadzi akcje propagujące wiedzę biologiczną i biotechnologiczną wśród szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego oraz województw sąsiednich w ramach: Nocy Biologów, Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, Europejskiej Nocy Naukowców, Wypożycz sobie Naukowca, Przyjedź do nas na warsztaty. Prowadził zajęcia (wykłady i warsztaty) w ramach programu „Uczeń szczególnie uzdolniony kierunkowo – biologia” (2002-2004). Prowadził zajęcia z biologii molekularnej z uczniami uzdolnionymi ze szkół ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego (2006-2008). Koordynował oraz prowadził wykłady i ćwiczenia w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Zastosowanie współczesnych metod eksperymentalnych w nauczaniu przedmiotów biologiczno-przyrodniczych” (2009–2011). Prowadził warsztaty popularno-naukowe dla uczniów szkół polskich z Litwy i Ukrainy (2013 r.) oraz uczniów z LO w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim (2017 r.).

Prowadził indywidualne zajęcia z laureatką I miejsca centralnej Olimpiady Biologicznej, przygotowujące do międzynarodowych zawodów w Indonezji (2014 r.). Od 2014 roku, w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Rektorem UWM a Dyrektorami szkół olsztyńskich (LO XI, LO XII oraz LO V) prowadzi zajęcia z biologii molekularnej i inżynierii genetycznej dla uczniów klas licealnych. Prowadził lekcje z zakresu biologii molekularnej i fizjologii człowieka dla w Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. W 2016 i 2018 roku wygłaszał wykład z zakresu biologii molekularnej w ramach inauguracji roku szkolno-akademickiego 2016/2017 oraz 2018/2019 realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu.

Czynny udział w Kętrzyńskich Dniach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Kętrzyn Miastem Uniwersyteckim, 11-13 kwietnia 2018 r. Udział w stażu dydaktycznym w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie (2011 r.).


Komentarze

Popularne w tym miesiącu

Czy kwiaty drzew są jadalne?

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Najchętniej czytane

Szczotecznica szarawka: włochata piękność z lasu - dlaczego raz jest lepiej być widocznym a czasem nie?

Rzecz o sporach, czyli typy zarodników i sposoby ich powstawania u różnych grup grzybów

Heterogonia - biologiczny sens przemiany pokoleń w cyklu życiowym, przykład wrotków (Rotifera)

Czy ser pleśniowy może spleśnieć?

Purchawki, purchawice, tęgoskóry i czasznice czyli o owocnikach gasteroidalnych

Zajrzyj pod kapelusz grzyba i sprawdź co zobaczysz

Polskie nazwy grzybów - pod lupą, czyli dlaczego podgrzybek brunatny musiał stać się podgrzybem brunatnym

Wykwit zmienny czyli opowieść o śluzowcach