Autorka 110 opracowań naukowych o mikrogrzybach potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka występujących w różnych ekosystemach wodnych. Publikuje również krótkie teksty na blogu przyrodniczym http://mikologia.blogspot.com.
Problematyka badawcza i zainteresowania naukowe:
- mykologia medyczna i hydromykologia,
- mikrogrzyby jako stały lub czasowy komponent ontosfery człowieka i zwierząt
- naturalne i antropogenicznie zmienione rezerwuary grzybów potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka,
- zróżnicowanie taksonomiczne i ekofizjologiczne mikrogrzybów izolowanych z różnych rodzajów wód,
- poszukiwanie wektorów przenoszenia grzybów potencjalnie chorobotwórczych ze środowiska wodnego do innych części biosfery, włącznie z ontosferą człowieka i zwierząt,
- mikrogrzyby o właściwościach bioindykacyjnych i ich wykorzystanie.
Działalność dydaktyczna i popularyzatorska:
Organizuje wystawy, pokazy, warsztaty i wykłady na temat grzybów makro– i mikroskopowych podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, Nocy Naukowców i Nocy Biologów oraz Fascynującego Świata Roślin. Bierze udział w akcji Wypożycz sobie naukowca i Przyjedź do nas na warsztaty. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Młodego Odkrywcy, w tym liczne webinaria dla szkół. Była koordynatorem konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży szkół olsztyńskich i wystawy prac pt. „Grzybobranie”. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Mykologów. Blisko związana z Olimpiadą Biologiczną na szczeblach okręgowym (KOOB) i centralnym (KGOB). Egzaminator maturalny z biologii.
Hobby: ogród, grzybobranie, makro- i mikrofotografia przyrody, muzyka i kolekcjonowanie kubków z różnych stron świata.
Komentarze
Prześlij komentarz